ROK JANA PAWŁA II

 

Rok Jana Pawła II rozpoczęty

12 kwietnia podczas uroczystych nieszporów w kościele św.ap.Piotra i Pawła w Skoczowie, wiceprezes Stowarzyszenia Musica Sacra, ksiądz prałat Alojzy Zuber uroczyście otworzył obchody Roku JPII w Skoczowie. Uroczystość pięknie dopełnił koncert „Wybrzeża pełne ciszy” w wykonaniu Scholi Coram Deo et hominibus z towarzyszeniem zespołu Pawła Borkowego.

Charytatywne pierniki

Zróbcie coś dobrego dla ludzi - to kolejne bardzo ważne hasło obchodów Roku JPII w Skoczowie. Jan Paweł II przez cały pontyfikat prosił i apelował abyśmy otworzyli swoje serca na potrzebujących. Dlatego organizatorzy obchodów Roku JPII zorganizowali całoroczną akcję charytatywną.

Drugi akord rozpoczęcia Roku Jana Pawła II

Już od poniedziałku możemy oglądać w ARTadresie wystawę Skoczowianie u Jana Pawła II. To wystawa fotograficzna prezentująca mieszkańców naszej Gminy w czasie ich niezapomnianych spotkań z polskim Papieżem. Będziemy mogli ją oglądać do 22 maja - 20 rocznicy pobytu JPII w Skoczowie. Zapraszamy

Wystawa fotograficzna na Skoczowskim rynku

W pierwszą rocznicę kanonizacji JPII, 27 kwietnia 2015 roku, na skoczowskim rynku...

Sala patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

W 95 rocznicę urodzin Jana Pawła II, 10 rocznicę nadania jego imienia skoczowskiej szkole i w 20 rocznicę jego wizyty na Kaplicówce w SP 3 otwarto salę patrona. Sala patrona to miejsce, w którym gromadzone są pamiątki, książki o Janie Pawle II, pomoce dydaktyczne, zdjęcia i wiele drobiazgów, które będą pomocne w poznawaniu patrona szkoły. Można tu zorganizować lekcję wychowawczą, na chwilę zatrzymać się w biegu i zadumać.

Rozpoczęła się XX Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra

Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra to wydarzenie kulturalne, które co roku upamiętnia pobyt Jana Pawła II na Podbeskidziu w 1995 roku. Tegoroczna edycja upamiętnia kilka jubileuszy: 20 rocznicę wizyty Jana Pawła II na Kaplicówce, 10 rocznicę jego odejścia do Domu Ojca i pierwszą rocznicę kanonizacji.

Musica Sacra- dzień drugi

Trwa XX Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra. Uczestnicy festiwalu mieli okazję zobaczyć najnowszy dokument poświecony Janowi Pawłowi II – film „Apartament” oraz uczestniczyć w koncercie kameralnym.

Za nami jubileuszowa Musica Sacra

22 maja, w rocznicę pobytu Jana Pawła II na Kaplicówce, odbyła się m.in. msza święta w sanktuarium Jana Sarkandra, w sali sesyjnej spotkały się osoby bezpośrednio zaangażowane w organizację wizyty Papieża w Skoczowie w 1995 r. W kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła miał miejsce koncert Jana Nowickiego z zespołem De Profundis.

Jan Nowicki w Skoczowie: Bardzo lubię tutaj być

Jan Nowicki był gościem XX Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra. Po spektaklu słowno-muzycznym „Co może jeden człowiek” opowiedział nam o swoim podróżowaniu po Polsce, przypominaniu przesłania Jana Pawła II i chętnych powrotach do Skoczowa.

V edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II

W czwartek 21 maja odbył się V Gminny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. W Szkole Podstawowej nr 3 spotkały się drużyny z wszystkich skoczowskich szkół. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi pobytu Jana Pawła II w Skoczowie. Brali również udział w konkurencjach, nawiązujących do sportów, które uprawiał Jan Paweł II: Polska gola! Białe szaleństwo, Na ryby.

Odpust sarkandrowski na Kaplicówce

W niedzielę, 7 czerwca, na Kaplicówce spotkali się uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki do miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. władze Skoczowa, powiatu cieszyńskiego, województwa śląskiego a także parlamentarzyści. Mszę św. koncelebrowali kapłani z całej diecezji, w tym 13 neoprezbiterów, eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, autor litanii do św. Jana Pawła II, którą odmówiono na zakończenie nabożeństwa.

Wystawa podsumowująca I półrocze Roku Jana Pawła II w Skoczowie

W sierpniu 2015 na skoczowskim rynku pojawiła się wystawa podsumowująca I półrocze wydarzeń wpisujących się w Rok Jana Pawła II w Skoczowie. Obchody zostały zainaugurowane uroczyście 12 kwietnia, a od tego czasu sporo się działo – wystawy, koncerty, spotkania, konkursy... Dzięki prezentowanej poniżej galerii można zobaczyć, jak w Skoczowie wspomina się świętego Jana Pawła II, wielkiego Polaka, który dokładnie 20 lat temu odwiedził nasze miasto i spotkał się z wiernymi na Kaplicówce...

XV Dzień Papieski

11 października 2015 obchodziliśmy XV Dzień Papieski pod hasłem: "Jan Paweł II Patron Rodziny". W kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie tłumnie zgromadzona publiczność obejrzała spektakl laserowy w wykonaniu grupy Music on Lasers.

Wprowadzenie Krzyża Papieskiego

Przedostatnim akcentem obchodów Roku Jana Pawła II w Skoczowie były uroczystości w dniu 22 października związane ze Wspomnieniem Papieża Polaka. Do Muzeum Sarkandrowskiego został wprowadzony i na stałe zamontowany jeden z trzech krzyży, które w 1995 roku wieńczyły papieski ołtarz na Kaplicówce.

Po kolędzie z nutką do nieba – wyniki konkursu

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, więc tradycyjnie, jak co roku, w Skoczowie przeprowadzono V Festiwal Piosenki Religijnej "Po Kolędzie z Nutką do Nieba". Kolędy, pastorałki i popularne świąteczne piosenki - taki repertuar obowiązywał uczestników konkursu, czyli dzieci i młodzież ze skoczowskich szkół.

Finałowy koncert Roku Jana Pawła II

W niedzielę 13 grudnia w kościele pw. św. św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie odbył się finałowy koncert obchodów Roku Papieskiego. Wystąpiła Schola Coram Deo et hominibus pod dyr. Katarzyny Koziny. Teksty Jana Pawła II czytali: Kuba Abrahamowicz i Bogusław Słupczyński.

Patronat medialny: