STOWARZYSZENIE MUSICA SACRA
19 stycznia odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia „Panorama Sztuki Chrześcijańskiej - Musica sacra” . Zebraniu przewodniczył Pan Andrzej Bacza. Przewodniczący zarządu Witold Dzierżawski przedstawił sprawozdanie z merytorycznej działalności Stowarzyszenia w ciągu 2008 roku, w kontekście końca kadencji zarządu, a także sprawozdanie finansowe za rok 2008 . Tekst sprawozdania zamieszczamy poniżej. Zarząd otrzymał absolutorium na wniosek komisji rewizyjnej. W dyskusji nad sprawozdaniami, a potem analizując zamierzenia na najbliższy rok, członkowie Stowarzyszenia wyrażali troskę o przyszłości Festiwalu w kontekście ograniczenia finansowania przez gminę. List w tej sprawie do Burmistrza i Rady Miejskiej Skoczowa wystosował Prezes Stowarzyszenia. Wybrano Zarząd i Komisję rewizyjną Stowarzyszenia. Prezesem ponownie został Witold Dzierżawski, a wice-prezesami księża: Alojzy Zuber i Adam Podżorski. Członkami zarządu zostali Ks. Andrzej Czyż, Anna Stefaniak - Bacza, Grażyna Du-rlow, Ludwik Herok i Bolesław Noga. Komisji Rewizyjnej przewodniczy ks. Jerzy Horzela, a jej członkami zostali : Beata Branc-Gorgosz i Antoni Kratki. Na najbliższym posiedzeniu Zarząd przeanalizuje propozycje programowe tegorocznego festiwalu, oraz treść proponowanych zmian w Statucie Stowarzyszenia. Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Mu-sica Sacra” z pracy w kadencji 2006 r. – 2008 r. Zarząd Stowarzyszenia pracował w następującym składzie : Prezes: Witold Dzierżawski, Wiceprezesi: ks. Alojzy Zuber, ks. Adam Podżorski, członkowie – Grażyna Durlow, Janina Żagan, Anna Stefaniak-Bacza, Ludwik Herok, Bolesław Noga. Odbywał posiedzenia, średnio nie rzadziej niż 4 razy w roku, a ich intensywność związana była z przygotowywaniem i przeprowadzaniem festiwalu Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”, który odbywa się każdego roku w maju dla upamiętnienia papieskiej pielgrzymki z 1995 roku do Skoczowa. Od pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II Stowarzyszenie organizuje w Skoczowie Dzień Papieski w każdą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Na początku minionej kadencji nasze Stowarzyszenie otrzymało wyróżnienie ówczesnego Ministra Kultury tytułem „Zasłużony dla Kultury”. Wyróżnienie odebrał pierwszy Prezes Stowarzyszenia Ludwik Herok i dwaj wiceprezesi: Księża Alojzy Zuber i Andrzej Podżorski ( na zdjęciu poniżej, wśród innych wyróżnionych ).
Od początku organizowania festiwalu przez Stowarzyszenie Patronat obejmują Minister Kultury, Biskupi Diecezji Bielsko- Żywieckiej i Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Marszałek Województwa Śląskiego i Burmistrz Skoczowa, nadając tym samym wysoką rangę i ocenę naszym poczynaniom.
W ubiegłym roku Festiwal przeprowadzony został z następującym programem:
1. 18 maja - Rodzinny Koncert Inauguracyjny w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej. „Parnassos” i kontratenora Marcina Ciszewskiego, oraz - Otwarcie wystawy „In-skrypcje” – obiekty z papieru czerpanego i rysunki autorstwa Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej.
2. 19 maja - Koncert Młodzieżowy „Wybrzeża Pełne Ciszy” w wykonaniu Zespołu „Poethicon” i w wykonaniu Żeńskiego Zespołu Wokalnego „Vocalis”.
3. 20 maja – Koncert „Wieczór mistrzów” w wykonaniu Kwartetu Śląskiego.
4. 21 maja – Koncert Muzyki Kameralnej w wykonaniu wiolonczelistki Urszuli Mizi i klawesynistki Renaty Sadowskiej oraz rozstrzygnięcie i wręczenie laureatom nagród w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Mam Talent”.
5. 22 maja – Teatr Elektryczny – seanse filmowe „Wielka Cisza” – dokument w reż. P.Groninga i „Dziewiąty Dzień”; – dramat w reż.V.Schlondorffa.
6. 23 maja - Koncert Finałowy „Osiemnastowieczna Muzyka Klasztoru Jasnogór-skiego” w wykonaniu Zespołu „Musica Antiqua Polonia” i solistów: Katarzyny Wiwer – Monita, Marcina Wolaka, Wioletty Szopy-Tomczyk i Wacława Golonki.
Za doskonałe przygotowanie ubiegłorocznego festiwalu składam wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do jego przygotowania i przeprowadzenia najserdeczniejsze podziękowania, a w sposób szczególny dziękuję Paniom: Grażynie Durlow, Annie Stefaniak- Bacza i Łucji Skrond, wkładającym w te prace wiele serca i codziennego trudu, każda w swoim zakresie odpowiedzialności, tak by imprezy były na możliwie wysokim poziomie artystycznym i przy maksymalnie najmniejszym koszcie tego przedsięwzięcia.
Od trzech lat organizowany jest w październiku Dzień Papieski i tym razem w Muzeum Sarkandrowskim odbył się również Koncert Kameralny w wykonaniu Ewy Jaślar – harfa i Grażyny Durlow – recytacja poezji Jana Pawła II. W skoczowskim Teatrze Elektrycznym zorganizowany został także pokaz interesujących filmów dokumentalnych „ Brat Papieża” Stanisława Janickiego i „ Papież z Polski” Andrzeja Trzosa – Rastawieckiego.
Krótkie sprawozdanie finansowe z rocznej działalności złożę za chwilę, stanowi ono bowiem oddzielny dokument. W poprzednich latach kadencji Zarząd składał sprawozdania merytoryczne i finansowe otrzymując każdorazowo absolutorium, o którego udzielenie prosimy i w tym roku członków stowarzyszenia.
Zarząd następnej kadencji powinien wziąć pod uwagę weryfikację statutu, tak aby przy zgłaszaniu zmian w związku z wyborami nie ponosić dodatkowych kosztów. Kilka problemów trzeba bowiem rozwiązać, by stowarzyszenie mogło jeszcze skuteczniej i sprawniej realizować statutowe obowiązki.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim członkom Stowarzyszenia, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się swoją pracą i życzliwym wsparciem do budowy tego niezwykłego pomnika, przypominającego datę 22 maja 1995 roku, kiedy Skoczów był w sercach i myślach każdego Polaka i chrześcijanina wierzącego, że jedność Kościołów Chrześcijańskich może zostać przywrócona.
Za zarząd
Przewodniczący
Witold Dzierżawski
Obecni na walnym zebraniu 19 stycznia 2009 roku członkowie Stowarzyszenia